СТАРТИРАНЕ НА УСЛУГИТЕ ПО ПРОЕКТ „РАВЕН ШАНС ЗА ВСИЧКИ ДЕЦА В ОБЩИНА ДОБРИЧКА“
06.12.2016
В началото на месец ноември 2016 год. отвори врати Общностния център в с. Стефаново за предоставяне на услуги за ранно детско развитие за деца от 0 до 7 годишна възраст, по проект „Равен шанс за всички деца в община Добричка” по ОПРЧР, с финансовата подкрепа на Европейския социален фонд. Целта на услугите, които се предоставят чрез проекта е да бъде оказана подкрепа на родителите в отглеждане на деца със специфични потребности, както и да бъдат стимулирани за по-голяма активност, с цел осигуряване на по-добра семейна среда. Целевата група на проекта „Равен шанс за всички деца в Община Добричка“ са деца и родители от уязвими общности, както и деца с увреждания и техните семейства .
В резултат на изпълнението на проекта се очаква повишаване на общото благосъстояние на децата, предоставяне на подкрепа на деца в ранна детска възраст и техните семейства чрез подобряване на достъпа до здравни грижи, формиране на родителски умения, повишаване на училищната готовност на децата за включване в образователната система .
Стойността на проекта е 588 078 лв.и е с продължение 26 месеца .
Този проект има предистория. Това е надграждане на проект, финансиран от Световната банка в предишния програмен период, чрез който проект се построи и оборудва Общностен център в с.Стефаново. Когато нещо се надгражда и продължава, означава че то е качествено.
Центъра разполага с прекрасна база, той е оборудван със здравен кабинет, зала за екипно обсъждане, зала за психомоторика, кинезитерапия и групова работа с деца, логопедичен и психологичен кабинет.
Ръководителят на Проекта Пепа Кирчева сподели, че родителите имат възможност да получат комплексна подкрепа, изцяло свързана с грижата за малките деца и консултиране на техните родители от специалисти.
От 01.11.2016 г. до 31.12.2018 г. е предвидено да се предоставят четири вида услуги. Първата от тях касае ранна интервенцията на уврежданията. При нея целта е да бъде предотвратено изоставянето и институализирането на деца с увреждания и изграждане на специални умения за отглеждане на деца с увреждания. В центъра за тази услуга са подадени 30 заявления от родителите на деца от населените места на община Добричка. От назначения мултидисциплинарен екип от специалисти – соц.работник, психолог, рехабилитатор, педиатър са изготвени оценка на потребностите на децата и индивидуален план за подкрепа .
Чрез втората услуга по проекта „Здравна консултация за деца от 0-7 г.“ е осигурено редовно наблюдение за здравното, физическо и психомоторно развитие, както и профилактични стоматологични прегледи и диагностика на децата. Към момента за тази услуга са подадени 97 заявления от родителите за децата от селата - Карапелит , Алцек, Батово, Воднянци, Ловчанци, Одърци ,Победа , Подслон , Плачи дол, Овчарово , Стефаново и други. Екип от специалисти – педиатър, мед.сестра и стоматолог посещават на мобилен принцип селата и полагат грижи за здравето им. Най-голям интерес от страна на родителите има за тази услуга, броят на обслужваните деца ще достигне 200 .
Проект „Равен шанс за всички деца в Община Добричка предвижда в третата услуга предоставяне на психологическа подкрепа и консултиране за формиране на родителски умения у бъдещи и настоящи родители, при които са констатирани дефицити на връзката родител – дете. Всеки един от специалистите – психолог, гинеколог, юрист, соц.работник, акушерка е мотивиран за постигане на добри резултати в групови беседи и индивидуални консултации с потребителите. Подадени са 42 заявления за участие от бъдещи и настоящи родители в услугата от селата Батово, Божурово, Одърци, Подслон, Пчелино, Смолница, Ловчанци, Стефаново и други, техния брой се очаква да достигне 300, в по- голяма част от населени места на община Добричка.
Със стартирането на услугите по Проекта в Общностния център с.Стефаново персонала и техния ръководител – Илиана Кашева се подготвиха и посрещнаха децата и родителите с готовност на предоставяне на услугите. В Центъра са обособени места за игри на децата в помещенията и на открито през лятото с пясък, вода, лабиринт, изобразително изкуство, занимания по интереси . Ще бъдат организирани мероприятия , летни училища , екскурзии,състезания за децата на които предстои постъпване в първи клас . Това ще се проведе през месеците юли и август на 2017 и 2018 г. с услугата за деца „Допълнителна педагогическа подготовка за повишаване на училищната готовност на децата за равен старт в училище.“
Екипът на центъра посвети месец ноември и декември за да може това да се случва на информационни кампании, срещи с кметове, кметски наместници, кандидат-потребители, родители и близки на деца с увреждания чрез мобилна работа във всички населени места на община Добричка и презентиране на надграждащите дейности по Проекта. Общностният център в с.Стефаново всеки работен ден бе отворен за посетители, които на място имаха възможността, да се запознаят с предлаганите услуги, да разгледат центъра и да получат информация от специалистите и да проведат информиран избор. Екипите активно участват в търсене и идентифициране на деца с увреждания, със социално- значими заболявания, с проблеми със зрението, със социални и образователни нужди. В партньорство с Лайънс клуб са прегледани от офталмолог деца от селата Одърци, Батово и Стефаново. Отворени бяха вратите на центъра и в дните по случай: „Световния ден за борба с диабета”; „Денят на недоносените бебета”. Изготвени и разпространени от медиаторите са информационни материали и брошури свързани с темите. Реализирана е съвместна инициатива с ДГ с. Дончево по случай на деня на християнското семейство, където екипа от Общностният център презентира новите услуги и участва в празник с родителите и децата. През кампанията са посетени и най- отдалечените села на община Добричка, поканени бяха всички стари потребители и се идентифицираха нови, които отговарят на целевата група по проекта.
Ръководител Проект
П.Кирчева