Община Добричка отчете резултатите по проект за интеграция и обучение на деца от различни етноси (ВИДЕО)
30.08.2024МГ „Добруджа“
Дейностите и резултатите по проект „Създаване на мобилна група от преподаватели като иновативна форма на обучение в община Добричка” бяха представени на пресконференция днес. Той обхваща 230 деца, на възраст от 3 до 7 години, от различни етнически групи и техните родители и е реализиран от 01.09.2023 г до 31.08.2024 г. В него са включени 12 детски градини, както и 60 души педагогически и непедагогически персонал. Проектът е по конкурсна процедура на Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства и възлиза на стойност от 30 000 лв. Участие в него взеха и представители на публични институции, които подпомогнаха изследователските дейности, свързани със запазване на културното и етнокултурното многообразие, изтъкна в началото кметът на община Добричка Соня Георгиева.
Основната проектна цел е осигуряване на условия за развитие на политиката за образование и интеграция на децата от етническите малцинства чрез създаване на среда за нейното осъществяване. За това е сформирана мобилна група от четирима педагози за работа в сферата на интеркултурното образование. В нея са включени Атанаска Близнакова, Витка Тодорова, Цветелина Димитрова и Диляна Мързукова, съобщи Румяна Иванова, зам.-кмет на община Добричка. Те положиха много труд, преминаха през специално обучение и от своя страна обучиха педагогическия и непедагогически персонал от детските градини в знания и компетентности за реализиране на интеркултурно образование, допълни тя.
В реализацията на проектните дейности са сформрани 12 клуба в които децата и техните родители са запознати с различните традиции, обичаи и кухня и обучени в толерантно отношение. По-късно,езултатите от клубните занимания, са представени във фестивала „Пъстроцветна усмивка”, провел се в с. Ловчанци. Това беше един вълнуващ момент в който всяка една детска градина, включена в проекта, показа наученото, каза още Румяна Иванова.
Сборникът „Огърлица от шарени мъниста” обобщава изследователските дейности, свързани със запазване на културното наследство. Той включва информация за традициите и обичаите на различните етноси. Наблюденията ни са, че в нашата община един празник се празнува по различен начин в отделните села. Всяко населено място има своите характерни традиции. Това беше и целта на изследователската дейност, коментира още Румяна Иванова.
Витка Тодорова, един от четиримата педагози в мобилната група, работили по проекта, сподели своите впечатления. Надяваме се, че реализираните дейности са допринесли за преодоляване на проблемите на ранното детско развитие, за преодоляване на интеркултурното общуване и разбирателство, както и за преодолявана на страха от публично представяме, изтъкна тя. По думите й децата са обогатили своите знания за българския фолклор, за народната носия, българската шевица и етнография. Посетили са местните читалища, докоснали са се до магията на глината и гипсокерамиката.
По думите на директора на детската градина в с. Стожер -Донка Стойкова най-запомнящото се за малчуганите е фестивалът „Пъстроцветна усмивка”. Това, че изведохме децата от традиционната среда в детската градина и участвахме в този фестивал остави най-трайна следа у тях.