Проект за управление на кризисни ситуации реализират община Добричка и Кълъраш (ВИДЕО)

26.11.2019

 26.11.2019 г. 15:11:06 ч. / ИА Добруджа

В община Добричка,  днес беше проведена пресконференция за началото на проект “Проект „ROBG 415 “Съвместно управление на риска и партньорство в трансграничен регион „Кълъраш – Добрич“, по договор за безвъзмездна помощ № 28820/20.02.2019г, в рамките на Програмата за трансгранично сътрудничество  Румъния – България 2014 – 2020  ИНТЕРРЕГ V-A.

Проектът е с Водеш партньор е община Добричка, България и Партньор 3 е Инспекторат за извънредни ситуации ”Barbu Stirbei“,  окръг Кълъраш, Румъния

Целта на Проектът ROBG 415 да се постигне подобряване на  трансграничното сътрудничество в региона Добрич – Кълъраш за съвместни действия при кризи от природни или технологични бедствия и за намаляване на отрицателните последици от тях.

Проектът  включва доставка на оборудване и дейности за  минимизира времето за реакция при извънредни ситуации и ще гарантира локализирането на рисковото събитие: Ще бъде разработена обща Стратегия и План за действие за реагиране на различни възможни видове рискови ситуации в окръг Кълъраш и област Добрич. Ще бъде създадена мрежа от партньорства между териториалните образувания, участващи в дейностите по гражданска защита. Ще бъде възпроизведена симулация на спасителни упражнения при бедствие със съвместно действие на партньорите, както и ще бъдат проведени информационни кампании за повишаване на осведомеността за населението на двете страни с оглед готовност за справяне с критични ситуации.

Пресконференцията ръководи зам.-кметът на община Добричка Румяна Иванова. Тя представи българският екип.Ели Петрова, Йоана Пенева и Детелина Иванова. Задоволство от приема в Добрич и община Добричка изказа ръководителят на проекта от румънска страна Мирча Драгоман.

Проектът е стартирал на 13 март 2019 година. Има продължителност от 24 месеца и трябва да приключи на 12 март 2021 година, обясни Светла Размова мениджър на проекта от българска страна. Тя наблегна на важността на проекта освен за действия при кризи и заличаване на отрицателните въздействия от тях.

Стойността на проекта е 800 216,17 евро. Партньорите от община Добричка имат бюджет от 518237,11 евро, а  румънският партньор от Кълъраш- 281 979,06 евро. Във връзка с оповестяването на кризисни ситуации от румънска страна са направили IT –продукт, голям екран. Закупили са и високо проходима техника с която да спасяват хора  и вече са я използвали с тази цел. Спасен е човешки живот, изтъкна Мирча Драгоман.

Разработване на обща Стратегия и План за действие е предвидено в първите задачи по проекта. Ще бъде създадена и мрежа от партньорства между териториалните образования  участващи в дейността на гражданска защита. Предстои провеждане на форум за валоризация на мерките за по-добра защита на населението в двата региона при извънредни ситуации. Ще се работи за публичност на  изпълнението на дейностите, каквото е изискването на ЕК.

От българска страна също ще се закупи високо проходима техника за спасяване от бедствени ситуации.Кметът на село Плачи дол постави адекватен въпрос за информираност на населените места където живее застаряващо население и листовки няма да свършат работа. Г-жа Размова обеща това да залегне в Стратегията и да бъде предвидено оповестяване.

 

Репортаж на Севдалина Сарандева и Стефан Калев

предишна
  • Стожер
    9° C
    облачно
  • Победа
    9° C
    облачно
  • Карапелит
    9° C
    облачно
  • Овчарово
    9° C
    облачно
  • Ведрина
    9° C
    облачно
следваща
#
#
Нагоре